Lökéshullám terápia
Harc a fájdalom ellen mechanikai energiával, lökéshullám készülékekkel
A lökéshullám egy fizikai energia, gyógyászati területeken megbízhatóan alkalmazható. A lökéshullám készülékek mechanoterápiás eljárást tesznek lehetővé úgy, hogy nagy erejű hanghullámokat hoznak létre. Ezek a nyomáshullámok a kezelőfej segítségével a bőrfelszínre irányítva, a környező szövetek károsítása nélkül, célzottan a problémás területre irányíthatók, ahol különböző gyógyulási folyamatokat indítanak be.
Ismerje meg a lökéshullám különböző formáit, az általános biológiai hatásokat, valamint az alkalmazásra vonatkozó javaslatokat!
Mi az a lökéshullám?
A lökéshullámok nagyon hasonlók a hanghullámokhoz, azonban az energia, valamint a növekedési és terjedési sebesség szempontjából jelentősen különböznek azoktól.
Felhasználását tekintve különböző formáit (fókuszált, vagy radiális lökéshullám) sikeresen alkalmazzák urológiai problémáknál, a diebétesz által okozott panaszok mérséklésére, égési sebek kezelésére, az esztétikai vonalon általános kötőszöveti gyengeségek terápiájához, cellulit vagy striakezelésre, mégis jelenleg a legnagyobb szerepet az ortopédia-sportorvoslás vonalán tölti be, mint fájdalomcsillapító eljárás.
Mi az a lökéshullám terápia?
A lökéshullám terápia egy noninvazív kezelési módszer, amelyet fájdalomcsillapításra, keringés javításra és a gyógyulási folyamatok támogatására használhatunk.
Az eljárás célja elsősorban a fájdalomcsillapítás, illetve a fájdalom okának megszüntetése, mely akár teljes gyógyulást is eredményezhet. A pozitív hatások egyénenként eltérőek, de a visszajelzések jól mutatják, hogy már az első kezelést követően jelentős számú beteg számol be panaszcsökkenésről.
A lökéshullám terápia megvalósítására modern, biztonságos radiális és fókuszált készülékeket használhatunk, melyek szoftveres segítséggel, terápiás protokollokkal támogatják munkánkat. (enPuls2, enPulsPro, enShock)
Fókuszált lökéshullám
Két különböző technikával lehet lökéshullámokat generálni. A fókuszált vagy lináris lökéshullámok (FLHT) során elektrohidraulikus vagy piezoelektromos nyomáspulzusok generálódnak.
A karakterisztikus fókuszált lökéshullám-görbe meredek emelkedésű, az első fázis, vagyis a 140 MPa-os nyomás hirtelen, 10 ns alatt következik be, majd a második fázisban 10 MPa-ra esik vissza. A maximum energiasűrűség a fókuszált lökéshullám terápia során nem abban a pontban keletkezik ahol a nyomás generálódott, hanem a bőrfelszín alatt akár 140 mm távolságig terjedően.
Radiális lökéshullám
A másik technika a radiális lökéshullám terápia csak a 90-es évek végén terjedt el, az eljárás során egy mágneses generátor gyorsítja a kezelőfejben lévő lövedéket, és az így keletkezett ütések ballisztikus lökéshullámokat hoznak létre. Nagyjából 15 éve van jelen a modern fizikoterápiás és ortopédiai gyógyászatban. A sugaras extrakorporális, vagyis a testen kívül végzett lökéshullám terápiát (ESWT) elsősorban különböző mozgásszervi megbetegedések, sérülések és az izomzat kezelésére alkalmazzák.
Radiális lökéshullámterápia során a maximális nyomás 15 MPa körül van. A hullámok különböző átmérőjű applikátorokon keresztül hatolnak a szövetekbe, ahol a hullámok radiálisan, vagyis sugaras irányban terjednek szét a kiindulási pont felől. A behatolás mélysége kb. 35-40 mm. 40 mm-nél a lökéshullámok hullámhossza jóval nagyobb, mint az applikátor átmérője, ennek eredménye a szétágazó, fókuszálatlan behatolás.
Elektromágneses technológia
Lökéshullámokat sűrített levegővel, vagy elektromágneses technológiával lehet előállítani. Utóbbi a modernebb és így tökéletesített lehetőség, ebben az esetben a kezelőfejekben egy elektromágneses mező által gyorsított lövedék hozza létre a mechanikus nyomáshullámot, amelyet egy applikátorfej továbbít a bőrfelszín felé, ahonnan azt a szövet elnyeli. Bővebben a radiális, elektromágneses technológiáról (blogcikk3)
A mechanikai igénybevétel olyan reakciókat vált ki a szövetben, amelyek pozitívan befolyásolják az ortopédiai és neurológiai állapotok széles körét:
- Ínproblémák és gyulladások
- Különböző jellegű krónikus gyulladások
- Hipertóniás izomzat
- Myofaszciális fájdalomszindrómák
- Csontfelrakódások
A készülékek “SoftShot” szabadalmaztatott tecnológiával dolgoznak, a felhasználó keze nagyon alacsony terhelést kap, míg a páciens számára a terápia még nagyfokú gyulladás vagy fájdalom kezelésénél is jól tolerálható.
Biológiai hatások
- Celluláris hatás: a sejteket intenzív mechanikai stimuláció éri, ez a szervezetben biokémiai folyamatokat indít meg
- Fájdalomcsillapító hatás: a substans P típusú neurotranszmitter helyi eloszlatásával és felszívódásának segítségével fejti ki fájdalomcsillapító hatását valamint blokkolja a fájdalomérzékelő nociceptorok ingerelhetőségét
- A paraszimpatikus idegekből és az endothel sejtekből fokozza a nitrogén-monoxid felszabadulását, mely jelenség a szervezetben több élettani funkciót is befolyásol:
– Értágulat létrejöttének serkentése: gyors vascularis relaxációt vált ki, ellazítja a kapillárisok falát
– Gátolja az erekben a vérrög képződést
– Gyulladáscsökkentő hatást vált ki
– Érregeneráló és angiogenesis fokozó hatással bír - Támogatja a szövetregenerációt
- Erős gyulladáscsökkentő hatása a vérkeringés fokozásnak köszönhető: rövidebb idő alatt kerül nagyobb mennyiségű gyulladáscsökkentő anyag a kezelt területre, valamint a nitrogén-monoxid gyulladáscsökkentő hatása is érvényesül
- Sebgyógyulás elősegítése
- Biológiai membránok áteresztő képességének növelése
- Biológiai hatások a csontokra: fokozza a csontcsövet várellátását, javítja a tropizmust, serkenti a callus képződést, elősegíti az új csöntszövet képződését
- Őssejt stimuláció
- Izomlazító, spazmolitikus hatással bír, az izmokat rugalmassá teszi
- Oldja a csontokon és lágyszöveteken kicsapódott és lerakódott kalciumot és meszesedést, mely a gyulladásos folyamatok következménye
- Lazítja a letapadásokat
Az eljárás célja
- Fájdalomcsillapítás, a fájdalom megszűntetése
- Izomtonizálás, mozgékonyság fokozás
- Kontrollált izomtónus normalizálása, izomlazítás
- Sejt metabolizmus stimulációja, sejtstruktúra javulása
- Izomszövetek megújítása, szövetstabilitás javulása
- Regenerációs folyamatok beindítása
- Helyi keringés fokozása, vaszkuláris megújulás
- Gyulladáscsökkentés
- Anyagcsere fokozás
- Görcsoldás
- Cellulit csökkentés
Indikációk
- Orsócsonti és singcsonti epicondylitis
- Periostitis/Tartan-szindróma (túlterhelés utáni állapot)
- Meszesedő íngyulladás
- Tompa izomsérülések utáni állapot
- Ugrótérd szindróma
- Krónikus patellaín-gyulladás
- Achilles problémák
- Fasciitis plantaris
- Sarokcsont-kinövések
- Trigger pont kezelés
- Bursitis trochanterica
- Tendinitis, tendinovaginitis
- Medialis tibialis stressz szindróma
- Akupunktúrás pontok ingerlése
- Elhúzódó törésregeneráció
- Sportsérülések: húzódás, szakadás, szalagsérülés
- Esztétikai kezelések: cellulit, stria, laza kötőszövet
Az indikációk az enPuls2 és enPulsPro típusokba is gyárilag be vannak programozva, ahol a megfelelő terápiás ajánlásokat alkalmazva hatékonyan kezelhetők egyes kórképek. Bővebben a lökéshullám terápia alkalmazási módjairól és a kezelésekre vonatkozó paraméterekről itt olvashat. blogcikk4
Kontraindikációk
Abszolút kontraindikációk:
- Vaszkuláris megbetegedések a kezelt területen, ill. annak közelében
- Lokális fertőzések a kezelt területen
- Rosszindulatú vagy jóindulatú daganatok területén
- Közvetlenül porcfelületeken vagy a gerincoszlop csigolyaív- ízületei területén, fejen, levegővel telt testüregek területén (mell, hasüreg, tüdő, bél), nagyobb erek és idegek felett tilos lökéshullám terápiát alkalmazni
- Közvetlenül implantált elektronikus készülékek, pl. szívritmusszabályozó, fájdalompumpa, stb. felett
- Olyan területeken, amelyeknél rezgések formájában a mechanikus energia a szövet sérülését okozza, pl. törés utáni fémes, lemezes rögzítés, protézis esetén
- Előrehaladott osteoporosis
- Szteroidkezelést követően minimum 1 hónapig
- Osteomyelitis
Alapvetően nem tanácsolt a kezelés:
- Véralvadási zavaroknál, vagy olyan kezeléseknél, amelyek következménye a véralvadás megváltozása
- Terhesség alatt
- A kezelt területen a vasomotorika zavarával járó neurológiai betegségek esetén
- Gyermekeknél, különösen az epifízis-porckorongok területén
Elővigyázatosság szükséges az olyan betegeknél:
- Akik kábítószerek, gyógyszer és/vagy alkohol befolyása alatt állnak, mivel nem zárható ki a magas keringési terhelések és a kezelés által kiváltott nem megfelelő reakció
- Akik szenzibilitási zavarok tüneteit mutatják
- Súlyos vegetatív zavarokkal rendelkeznek
Kinek ajánlott lökéshullám készüléket vásárolni?
A lökéshullám készülékek nem otthoni használatra készülnek. Megfelelő anatómiai és kórtani ismeret, illetve az egészségügyben szerzett gyakorlati tapasztalat feltétlenül szükséges ahhoz, hogy valaki szakszerűen, magabiztosan és hatékonyan alkalmazza ezeket a készülékeket. A lökéshullám készülékeket az alábbi szakembereknek ajánljuk:
- Szakorvosok
- Fizioterapeuták
- Manuálterapeuták
- Gyógytornászok
- Gyógymasszőrök
- Bőrgyógyászok
- Esztétikai kezelésekkel foglalkozó szakemberek